Loading…

Serwis Samochodów Porsche Warszawa

Nasz Warsztat to profesjonalny serwis samochodów marki Porsche w Warszawie. Zobacz naszą ofertę i pozostaw swoje auto w rękach naszych mechaników.
Kontakt

Leasing samochodu w działalności gospodarczej. Jak to działa?Zastanawiasz się nad leasingiem w działalności gospodarczej? Dowiedz się, jak działa leasing na samochód osobowy w firmie.

Lease w języku angielskim to „wynajmować” lub „dzierżawić”. Leasing oznacza, że leasingodawca udziela nam – leasingobiorcy, prawa do korzystania z danego przedmiotu w zamian za opłatę. Przedmiotem leasingu może być każdy składnik majątku firmowego. Najczęściej tym przedmiotem jest samochód, ale leasingować można również np. kamerę lub maszyny produkcyjne i przemysłowe.

Leasing dzieli się na dwa rodzaje: leasing operacyjny (najpopularniejszy) i finansowy. W leasingu finansowym sposób rozliczania samochodu jest zbliżony do zakupu samochodu na kredyt. Auto amortyzowane jest w naszej działalności, a podatek VAT jest w całości rozliczany już przy zakupie. W przypadku leasingu operacyjnego samochód pozostaje w majątku leasingodawcy, a my korzystamy z niego na podstawie rat leasingowych, które opłacamy każdego miesiąca.

Leasing operacyjny składa się z raty wstępnej, rat leasingowych i wykupu (ostatnia rata). W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych w dalszym ciągu możliwe jest dokonanie wykupu prywatnego z leasingu. Oznacza to, że ostatnia rata wykupowa nie jest księgowana w działalności gospodarczej lub faktura wystawiana jest bezpośrednio na osobę prywatną. W rezultacie, auto po wykupieniu trafia do naszego majątku prywatnego i możemy sprzedać je po 6 miesiącach bez podatku dochodowego (i bez naliczania podatku VAT, jeśli jesteśmy podatnikami VAT). UWAGA: Jeśli obecny projekt Polskiego Ładu zostanie przyjęty, od 1 stycznia 2022 roku wykup prywatny z leasingu nie będzie możliwy.

Samochód w leasingu, który rozliczamy w naszej działalności może być eksploatowany tak samo jak samochód prywatny wprowadzony do działalności. Możemy rozliczać 75% kosztów związanych z autem (koszty napraw, części zamienne, paliwo, akcesoria). Jeśli samochód używany jest w trybie mieszanym (częściowo do celów prywatnych i częściowo w działalności), to możemy odliczyć 50% VATu. W przypadku, gdy samochód używany jest wyłącznie na cele firmowe – musimy zgłosić to w Urzędzie Skarbowym na druku VAT-26 i w takiej sytuacji będziemy mogli rozliczać 100% VATu.

Czy leasingowany samochód możemy kupić za dowolną kwotę? Tak, ale nie całą kwotę będziemy w stanie rozliczyć w działalności jako nasz koszt. Limit amortyzacyjny w przypadku samochodu osobowego w firmie wynosi 150 tys. złotych (225 tys. na samochód elektryczny). Jeśli wartość samochodu przekroczy tę kwotę, to każdą ratę leasingową będziemy mogli zaliczyć w kosztach proporcjonalnie do tego limitu. Oznacza to, że w samochodzie o wartości 300 tys. złotych z każdej naszej raty leasingowej do kosztów będziemy mogli wrzucić 50% wysokości raty.

Z księgowym inFaktu możesz bezpłatnie założyć swoją działalność gospodarczą:
https://www.infakt.pl/wygodne-zakladanie-firmy/

Pobrane z Youtube Naprawa Samochodów Porsche Nasz mobilny mechanik to profesjonalny serwis samochodów marki Porsche w Warszawie. Zobacz naszą ofertę i pozostaw swoje auto w rękach naszych mechaników.

Mobilny Mechanik napraw swój samochód marki Porsche w warsztacie z miasta Warszawa ⇨ Bezpłatnie umów wizytę u polecanego mechanika przez internet

30 thoughts on “Leasing samochodu w działalności gospodarczej. Jak to działa?

 1. Czy jeśli wezmę leasing w tym roku a od przyszłego nie będzie można odkupić na osobę prywatną to będzie już to mnie dotyczyć, czy tylko osób które zaczęły leasing po wejściu przepisów? Jeśli pierwsza opcja to czy może się zdarzyć że za rok czy dwa zakażą wykupu też na firmę?

 2. Czy jeśli po wykupie na firmę po jakimś czasie będę chciał zamknąć działalność to muszę wcześniej ten samochód sprzedać? Jeśli tak to czy mogę sprzedać go komuś z rodziny za bardzo małą kwotę, zapłacić symboliczny podatek a potem pożyczać ten samochód albo nawet zostać współwłaścicielem?

 3. Teoretyczna sytuacja, w której chcę wrzucić w koszty jak najwięcej: auto kosztuje 300.000 brutto – limit kosztów to 150.000 brutto. Czy żeby zmaksymalizować koszty mogę zrobic następująco:
  – biorę auto w wynajem na np. 3 lata i miesięczną opłatę za najem wrzucam w koszty,
  – po trzech latach nie oddaję auta tylko biorę je już jako trzyletnie i tańsze (warte już 150.000 brutto) w tradycyjny leasing czyli wszystkie opłaty i raty w koszty…?

 4. Jeśli chodzi o wykup prywatny, to co z opcją następującą: Biorę krótszy leasing np. na 3 lata, wykupuje samochód za 20-30% do firmy. Amortyzuje ten zakup przez 2 lata, następnie po 2 latach robię darowiznę na członka rodziny i sprzedaje po 6 msc auto bez podatku?

 5. Ubezpieczenie możesz wybrać w dowolnym towarzystwie ale musisz zapłacić "karę" za skorzystanie z zewnętrznego ubezpieczenia zazwyczaj 300 do 500 zł netto na rok. Poza tym firmy ubezpieczeniowe liczą ok 50-80% drożej za taki sam samochód jeżeli jest w leasingu a nie prywatnie.
  Stawki są kosmiczne pod koniec umowy gdzie np. Citroen Berlingo jest wart ksiegowo 15 tys a ubezpieczyciel zaprzyjaźniony z leasingiem chce 5500 zł za ubezpieczenie na rok.

 6. Jeśli leasing kończy mi się za trzy lata,to jak bedzie wyglądał mój końcowy wykup?Czy będą mnie obowiązywały już nowe przepisy i nie będe mógł już przepisać auta na siebie i go sprzedać po pół roku bez płacenia vat-u?

 7. taka prawda że gówno odliczasz na działalności, suma sumarum wychodzi jeden pies. Tak to zrobili. Jednym ratunkiem był wykup na siebie, teraz i to zabiorą i wychodzi tak jakbyś na osobę prywatną auto kupił. Odliczasz 10% VAT a przy sprzedazy placisz 23%. Od auta za 100 tys odliczysz okolo 10 tys a jak sprzedasz po paru latach za 50 to zaplacisz od tego 10 tys vatu

 8. I co teraz zrobić? Auto wzięte w leasing w lutym – odebrane w lipcu. Umowa do 2025. Od stycznia najbardziej opłacalną formą jest ryczałt więc raty nie wejdą w koszty a mimo tego przy sprzedaży trzeba będzie zapłacić podatki. Czy można wyprowadzić do majątku prywatnego w grudniu?

 9. Cześć!
  A jak to jest w wypadku długoterminowego wynajmu aut? Czy to działa tak samo?
  Załóżmy ratę 1500zł brutto przez właśnie 2 lata.
  – Czy w takim wypadku cały VAT płąci się na start?
  – Jak sięto rozlicza w działalności jednoosobowej – 100% koszt oraz 50% VAT?
  – Czy w ogóle warto bawićsię w takie rzeczy? 😀

 10. Kluczowym jest moment przeniesienia własności i czy umowa gwarantuje przeniesienie czy nie. Gdy gwarantuje to jest to zwykła umowa kupna sprzedaży a sprzedający po przeniesieniu własności pobiera należność ratami. Kupujący jako właściciel amortyzuje przedmiot u siebie a VAT odlicza jednokrotnie zgodnie z datą wystawienia faktury kupna sprzedaży. Gdy umowa nie gwarantuje a tylko zakłada możliwość to jest to leasing operacyjny czyli czysty wynajem. Wykup następuje tylko i wyłącznie na podstawie deklaracji, która nie musi być dotrzymana co pokazywały liczne przypadki odbierania przedmiotów od leasingobiorcy gdy firma leasingowa plajtowała. Nie jest prawdą, że po leasingu operacyjnym z minimalnymi opłatami miesięcznymi a maksymalnie dużej wartości końcowej przedmiotu nie możemy go wykupić. Jeżeli strony na koniec umowy to uzgodnią to czemu nie? Nie będzie to jednak się opłacać leasingobiorcy gdyż koszt zamrożenia kapitału na parę lat sporo firmę leasingową kosztuje. Ze względu na sporadyczne transakcje wykupu po tak ustawionym leasingu operacyjnym nazwano go wynajmem dugoterminowym sugerując, że nie jest to leasing a jest bo leasing to wynajem a nie gwarantowana umowa kupna sprzedaży.

 11. Jeśli wykupiłam auto z lisingu za 1% wartości w 2021roku, w 2022 roku do czerwca jestem na ryczałcie a od lipca przejdę na skalę, to czy mogę to samo auto amortyzować? Jeśli tak to na jakich zasadach? Wartość auta to ok.50 tys. Auto uzywane prywatnie i firmowo.

 12. Jak wygląda kwestia leasingu dla nowych firm? Rozważam przejście na B2B z umowy o pracę i wzięcie leasingu zaraz po rozpoczęciu działalności. Czy może to być jakiś problem?

 13. Jeżeli chodzi o koszty pojazdu w firmie (opcja mieszana) to można odliczyć 50% VAT i 75% kosztów eksploatacyjnych.

  A jak to wygląda jeżeli chodzi o leasing i ratę leasingu ? Jest odliczane 100% VAT i 100% kosztów z faktury ? Czy też obowiązuje taki podział jak w przypadku eksploatacji ?

Dodaj komentarz

Zadzwoń do mnie!